Samochody na minuty

Samochody na minuty to potoczna nazwa usługi, która polega na krótkotrwałym wynajmie aut. Choć usługa ta jest dostępna w Polsce zaledwie od kilku lat, to w ostatnim czasie jej popularność stale rośnie. Wynika to z tego, że samochody na minuty zaczynają być już dostępne nawet w mniejszych miastach.


Jaka jest idea wynajmu aut na minuty?


Wynajmowanie aut na minuty, to korzystanie z aut przez krótki czas. Jeśli ktoś na przykład potrzebuje podjechać na zakupy do marketu, to jego droga będzie trwała nie dłużej jak 30 minut. Takie auto można wynająć na przykład wtedy, gdy potrzebujemy z bagażami dostać się na lotnisko. Korzystanie z aut na minuty jest bardzo wygodne. Można je wypożyczyć w jednym miejscu a zostawić w zupełnie innym. Ważne jest natomiast to, by przestrzegać specjalnych stref, jakie są wyznaczone. Dużym ułatwieniem jest fakt, że można korzystać z wielu darmowych parkingów miejskich. Obecnie usługę wybierają więc nie tylko te osoby, które nie mają samochodów ale także na przykład biznesmeni przebywający w innych miastach oraz niekiedy także turyści. Auto na minuty przyda się także wtedy, gdy nasz samochód jest w serwisie. W większych miastach auta na minuty dostępne są także w formie dużych samochodów dostawczych. Ta opcja bardzo przydaje się wtedy, gdy się przeprowadzamy albo kupimy na przykład meble i potrzebujemy dostarczyć je do domu.


Jak korzystać z aut na minuty?


Aby móc wypożyczyć samochód na wybrany czas, trzeba korzystać ze specjalnych aplikacji. Najpierw więc trzeba się zarejestrować. Konieczne jest bycie pełnoletnim i posiadanie prawa jazdy. Trzeba też będzie doładować konto. Do wyboru są bardzo różne samochody, od najmniejszych ekonomicznych, poprzez duże auta rodzinne, samochody sportowe, samochody zabytkowe i samochody dostawcze. W specjalnej aplikacji możemy sprawdzić w danym momencie, gdzie znajduje się najbliższy wolny samochód. Można go oczywiście zarezerwować.

Poruszanie się takimi samochodami niewiele różni się od obsługi aut standardowych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że większość z nich posiada automatyczne skrzynie biegów. Są to samochody nowe, w dobrym stanie, które posiadają szereg udogodnień. Jeśli chodzi o płatności, to w systemie podstawowym będziemy jednocześnie mieli naliczone dwie opłaty. Jedna z nich wiąże się z czasem użytkowania samochodu i będzie to opłata za minuty. Druga opłata z kolei wiąże się z ilością pokonanych kilometrów i tutaj również będzie z góry znana stawka. Nieco niższa jest stawka za pozostawienie samochodu w stanie postoju. Część firm oferuje także inne dogodne opcje płatności. Można na przykład wynająć samochód na dwie godziny, na całą dobę, na 7 dni a nawet na cały miesiąc.