Kredyt samochodowy. Czy to się opłaca?

Pomimo tego, że ludzie pracują coraz więcej, a obecna technologia pozwala na realizowanie dodatkowych prac zawodowych w zaciszu własnego mieszkania, to nadal mało kto dysponuje gotówką, za która może kupić wymarzony samochód. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie jakim jest kredyt samochodowy. Z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale często jedyne, dzięki któremu możliwe będzie spełnienie marzenia samochodowego. Kredyt samochodowy jest popularnym rozwiązaniem tak samo w kontekście osób prywatnych jak i firm. Z uwagi, że dilerzy najczęściej współpracują z dużymi bankami, to ryzyko takiego rozwiązania sfinansowania samochodu jest bliskie zera.

Niskie raty przez wiele rat

Kredyt samochodowy wbrew swojej nazwie może zostać przeznaczony nie tylko na zakup auta, ponieważ może to być także skuter, motocykl czy nawet motorówka. Obecnie jest to jeden z najtańszych kredytów, które dostępne są na rynku. Oprocentowanie takiego kredytu jest znacznie niższe niż choćby debetu na koncie osobistym czy kredytu gotówkowego. Dlatego też jeżeli już zadłużać się w celu kupna auta, to najkorzystniej będzie zrobić to właśnie za pomocą kredytu samochodowego. Należy zwrócić uwagę, że obecnie niemal nieustannie jest wiele promocji, która pozwalają płacić niskie oprocentowanie roczne, znacznie niższe niż 10 procent. Możliwe są również negocjacje w zakresie zmniejszania wysokości rat.

Nadpłaty za używane samochody

Kredytu samochodowego wcale nie trzeba przeznaczyć wyłącznie na nowy samochód. Obecnie banki decydują się na pożyczanie pieniędzy także na zakupienie używanych samochodów. Warto jednak pamiętać, że auto nie może być zasadniczo starsze niż 10 lat. W momencie, kiedy chcemy nadpłacić raty, bank przelicza na nowo wartość auta, dzięki czemu okres kredytowania się zmniejsza, a wysokość raty ulega obniżeniu. Takie rozwiązanie jest doskonałym pomysłem w momencie, kiedy w naszym portfelu niespodziewanie pojawiło się więcej gotówki. Kredy samochodowy jest zdecydowanie produktem bardzo elastycznym. Często można swobodnie negocjować z bankiem wysokość rat i wartości pojazdu. Taki kredyt można również wziąć na dwie osoby, co jest częstym rozwiązaniem głównie w przypadku młodych małżeństw.